Ana Sayfa / Açıklamalar / BILIM AKADEMISI’NIN OLAĞANÜSTÜ HAL KAPSAMINDA KAMU GÖREVINDEN ÇIKARILAN AKADEMISYENLERE İLIŞKIN YENI AÇIKLAMASI

 

Bilim Akademisi, 3 Ekim 2016 tarihinde kamuoyu ile paylaşmış olduğu “Bilim Akademisi’nin Olağanüstü Hal Kapsamında Kamu Görevinden Çıkarılan Akademisyenlere İlişkin Açıklaması”nı bugün bir kez daha, altını çizerek tekrarlamak ihtiyacını hissetmektedir. 7 Şubat 2017 tarihinde yayımlanan 686 numaralı KHK ile 330 öğretim görevlisi haklarında herhangi bir kesinleşmiş disiplin veya ceza yargılaması olmaksızın memuriyetten ihraç edilmiştir. Ağustos 2016’dan beri üniversitelerden ihraç edilenlerin toplam sayısı bununla 4.464 kişiye ulaşmıştır.

Basında yapılan açıklamalara göre bu ihraçlar ile Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro bölümü 10 öğretim üyesinden 6’sını, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi ise 14 öğretim üyesi ve 9 araştırma görevlisini kaybetmiştir. Fiilen eğitimin devam edemeyeceği kadar ciddi bir kan kaybının yaşandığı başka akademik birimler de vardır.

Devamı için lütfen tıklayınız…