Ana Sayfa / Açıklamalar / ÜNİVDER: ASKERİ DARBELERDE DAHİ RASTLANMAYAN BU KIYIMI ŞİDDETLE KINIYORUZ

 

univderBASINA VE KAMUOYUNA

Bir kez daha Kanun Hükmünde Kararname ile gece yarısı binlerce kamu çalışanın işine son verilmiştir. OHAL bahanesi ile özgürlük ve barış isteyen demokrat akademisyenlerin üniversitelerden uzaklaştırılması hukuk dışıdır, kabul edilemez, üniversitelere karşı bir darbedir, kıyımdır ve üniversitelerde birçok bölümün içi tamamen boşaltılmıştır. Askeri darbelerde dahi rastlanmayan bu kıyımı şiddetle kınıyoruz.

7.02.2017 günü gece yarısı yayınlanan 686 sayılı KHK ile 330 akademisyen üniversitelerden, yüzlerce öğretmen de kamu görevinden ihraç edildi.

Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği olarak OHAL kapsamında KHK ile özgürlükçü, barış isteyen, ilerici ve demokrat akademisyenin üniversitelerinden ihraç edilmesini şiddetle kınıyoruz ve bu yanlıştan biran önce dönülmesini istiyoruz. FETÖ terör örgütü bahanesi ile muhalif gördükleri akademisyenlerin üniversitelerden hukuksal hiçbir dayanağı olmadan ihraç edilmesi evrensel üniversite kavramına, etik ve bilimsel değerlere, liyakate aykırıdır ve üniversiter yapıya büyük bir darbe indirilmektedir.

Bu listelerin üniversite rektörlerince hazırlandığı bizzat YÖK başkanı tarafından ifade edildiğinden, başta rektörler olmak üzere YÖK ve hükümet yetkililerini hukuk içinde hareket etmeye, üniversitenin evrensel kurallarını yok saymamaya çağırıyor ve bu uygulamaların üniversite tarihine bir kara leke olarak geçeceğini bir kez daha hatırlatmak istiyoruz.

Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği